Notariusz w Katowicach – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

W stolicy Górnego Śląska, podobnie jak i w wielu innych dużych miastach istnieje bardzo spora konkurencja na rynku notarialnym. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę internetową hasło: notariusz katowice, to wyświetli się nam liczna grupa działających w tym mieście rejentów (tak kiedyś bowiem określano prawników notarialnych). Katowiccy notariusze realizują cały szereg czynności na mocy Prawa o notariackie. Sporządzają różnego rodzaju akty notarialne i akty potwierdzające dziedziczenie. Zajmują się też przygotowywaniem wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów. Dodatkowo sporządzają poświadczenia, przechowują pieniądze i inne wartościowe przedmioty. Przygotowują też różnego rodzaju protokoły. Trudno się więc dziwić, że wśród mieszkańców stolicy Górnego Śląska hasło: notariusz katowice jest tak często wyszukiwane. Warto też pamiętać, że ceny poszczególnych czynności prawnych (czyli tzw. taksy notarialnej) mogą się nieznacznie od siebie różnić, choć ich wysokość regulowana jest prawnie. Jednak w niektórych przypadkach podawane są stawki maksymalne lub minimalne, co sprawia, że notariusz w Katowicach ma pewną możliwość ustalania indywidualnej ceny.

Oczywiście zawsze musi ona uwzględniać odgórne wytyczne. Stąd właśnie kupując przykładowo mieszkanie i szukając prawnika notarialnego, powinniśmy porównać proponowane przez nich ceny za podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży, lub też już ostatecznej, końcowej umowy sprzedaży nieruchomości. Możemy też starać się o uzyskanie korzystniejszej oferty, gdy decydujemy się na zakup pakietu usług. W tym przypadku, gdy podpiszemy zarówno umowę przedwstępną, jak też i końcową w jednym miejscu. W takim przypadku notariusz powinien udzielić nam choć

częściowego rabatu. Przy wyborze odpowiedniego notariusza, oprócz wysokości taksy notarialnej, powinniśmy się też kierować innymi czynnikami. Jak choćby sprawdzonymi opiniami na różnych internetowych forach prawnych, opinią sąsiadów i znajomych. Każdy prawnik notarialny powinien być godny zaufania i posiadać odpowiednie kwalifikacje. Jednak w praktyce mogą różnić się oni też podejściem do klientów. Wybierzmy więc najbardziej zaufanego notariusza, który w prosty sposób wprowadzi nas we wszystkie, czasem bardzo zawiłe niuanse prawne i rzetelnie wykona swoją pracę. Mniej istotne czynniki, to lokalizacja kancelarii notarialnej i godziny pracy. Bywa jednak, że do podpisania umowy dochodzi w sobotę. Niestety nie wszystkie kancelarie pracują w tym dniu. Pamiętajmy też, że kupując przykładowo mieszkanie  to my mamy prawo wyboru notariusza. Biorąc pod uwagę te czynniki – nasz wybór pod hasłem: „notariusz katowice” nie będzie wcale trudny.